Butonul de LIKE a devenit indispensabil de pe orice blog sau chiar site de business. A devenit o rutină să-l apăsăm ori de câte ori ne place ce citim / vedem și asta din mai multe motive: ca semn de recunoștință, mulțumire, pentru cei care au adăugat acel conținut, ca prietenii noștri de pe Facebook să vadă cum ne mai pierdem timpul online și – de ce nu – ca o metodă ușoară de a adăuga pagina respectivă la „history”, în cazul în care vrem să mai revenim (intrăm în contul de Facebook, mergem la Activity Log / Jurnal de activități și avem tot acolo).
Dacă ai însă un blog găzduit la WordPress.com – e gratuit și se face foarte ușor – atunci poate ai înâlnit ceva dificultăți în adăugarea unui buton de LIKE care să apară pe paginile acestuia. Diana știu sigur că nu s-a prins cum se face, așa că articolul ăsta e în primul rând pentru ea și, de ce nu, pentru alții aflați în aceeași situație.
În mod implicit, odată ce ai înregistrat un blog la WordPress.com și ai publicat primele articole, vei vedea următoarele butoane de „sharing”:
Nu te ajută prea mult pentru că: 1. butonul implicit de Facebook nu are rol de LIKE ci doar deschide fereastra de „share” și 2. nu arată grafic așa cum utilizatorii îl cunosc – adică albastru și cu numărul de „like-uri” afișat alăturea.
Există însă posibilitatea de a înlocui butoanele implicite, cele de mai sus, cu cele cu care ești probabil obișnuit, adăugând și funcționalitatea de „LIKE” la Facebook.
Ce faci pentru a adăuga butonul de Facebook LIKE pe WordPress.com
1. Intri în secțiunea de administrare a blog-ului, adică acolo de unde scrii și articolele și faci diversele setări.
2. Din meniul Settings, intri în secțiunea Sharing.
3. Cauți în pagină secțiunea „Button style” și schimbi din „Text only” (sau ce ai setat pe acolo) în „Official buttons”.
Asta e tot. Noile butoane vor arăta așa cum le știi, adică așa:
Spor la scris și cât mai multe „like-uri”!
P.S. Diana, aștept să-ți dau primul LIKE 😉
Buna, Adrian!
Da, nu stiu sa pun butonul de like si nici nu ma ajuta din pacate ceea ce ai scris 🙁 pt ca nu am facut blogul pe wordpress.
Dar, daca ma poti ajuta sa-mi pun butonul pe blogspot, promit ca vei fi primul care-mi va da like 😀
Multumesc
Diana
Salut! Eu am făcut exact cum ai prezentat, însă îmi arată doar butonul de ”distribuie”, cel de like nu e. Oare ce nu am făcut bine?
Salut. Am urmat pașii tăi dar nimic nu s-a schimbat. La fel îmi arată doar butonul share….